Kumlama Sistemleri

KUMLAMA SİSTEMLERİ

Kumlama  nedir?

Kumlama, yüksek hava basıncı ile ham maddesi kum ya da grit olan taneleri yüzeye çarparak temizleme ya da pürüzlendirme işlemine denir.

Kumlama, uygulanacak malzeme ve basınca göre farklılıklar gösterir. Kumlama işleminde kullanılan kum ya da grit türü malzemelerin kuvars nitelikli olup içinde demir, tuz ve kil bulunmaması gerekmektedir.

Kumlamada kullanılan aşındırıcı malzemeler tekrar başka bir işlemde kullanılamaz. Bunun nedeni kumlama sırasında kumlanılan malzemenin üzerindeki tüm pislik aşındırıcının içine karışacak ve onun bütün özelliğini bozacaktır. Kumlama işlemi ülkemizde birçok alanda ihtiyaç duyulan bir iş dalıdır. İnşaattan sanayiye, dekorasyondan otomotive birçok iş dalında firmamız tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Kumlama işleminde unutulmaması gereken en önemli gerçek, maliyetleri düşürmek için kalitesiz işçilik ve malzeme kullanımına izin verilmemesidir.

 

 

·        Kumlama Kabinleri

STORM Kumlama Kabinleri, içerisine konan malzemenin elle veya otomatik olarak kumlanmasının yapıldığı kapalı çevrimli kabinlerimizdir.

Bu sistemde basınçlı hava yardımı ile nozul veya tabancadan püskürtülen abrasif; malzeme üzerinde iş yaptıktan sonra kabin altındaki bölgeden emilerek siklondan geçirilir. Burada iş görmeyecek boyuta gelen partiküller toz filtrelerinin bulunduğu toz tutma ünitesine yönlendirilirken, iş görecek iri tanecikler siklon altından tekrar sisteme dâhil olarak çevrimi tamamlarlar.

·        Askılı Otomatik Kumlama Makineleri

 

Seri üretim kumlama makinelerinde kumlanabilecek parçaların sürekli kumlanmasını sağlar. Makine üzerinde bulunan askılara parçaların yüklenmesiyle kumlama işlemi yapılır.

·        Otomatik Saç ve Profil Kumlama Makineleri

 

Sac, konstrüksiyon, NPU ve NRI, mil, boru, çelik konstrüksiyon, profil, lama, köşebent gibi parçaların yüzey temizliğinde kullanılır.

·        Kumlama Kazanları ve Ekipmanları

 

STORM, kumlama kazanları ve ekipmanları konusunda global ölçekte hizmet sunar. Kumlama kazanı, açık saha çalışmalarında, taşınamayan yüzeylerin kumlanmasında (bina, büyük çelik yapılar vb.) kullanılan, mobil olarak istenilen her yere götürülebilen bir kumlama makinesi çeşididir. Bunun yanında kumlama odalarında taşınabilir büyük parçaların kumlanmasında kullanılabilinmektedir.

STORM, CE belgesine sahip, uluslararası norm ve standartları belirleyen kumlama maskesi, kumlama hortumu, kumlama kazanı, kumlama nozulları vb. ekipmanları müşterilerine sunar. Firmamız, bu ürün çeşitliliğiyle birbiriyle uyumlu hale getirdiği problemsiz çalışan kumlama kazanları ile sizlere ürün ve hizmette kalite, zamanında teslim, satış sonrası hizmet ve uygun fiyat seçenekleri sunmaktadır.