Toz Toplama Sistemleri

TOZ TOPLAMA TESİSLERİ

  • Toz toplama sistemi endüstride çalışma ortamlarında hava kalitesini artırmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
  • Toz toplama sistemi sayesinde teneffüs edilen havanın kalitesi yükselmektedir.
  • Bu işlem hava içerisinde ortama bağlı olarak oluşan zerreciklerin ortamdan ayrıştırılması ile sağlanmaktadır.
  • Havada oluşan zerrecikler toz toplama ünitesinin sağladığı emiş gücü sayesinde toz tutucu filtrelere aktarılır.
  • Genellikle talaşlı imalat, ahşap ürünleri, otomotiv, kimya, metal vb. sektörlerde üretim sahasında oluşan toz talaş pigment vb. partiküllerin uzaklaştırılması ve ortam havasının filtrelenerek daha uygun bir çalışma ortamı yaratmak için tasarlanan bir sistemdir.

ZIMPARA KABİNİ

STORM Zımpara Kabinleri; çevre şartları, iş güvenliği, insan sağlığı gibi değerleri önemseyen özel tasarımlardır.
Gelişmiş ülkelerde açık ortamlarda zımpara yapılması yasaklanmıştır. Zımpara Kabinlerinde manüel olarak zımparalanan iş parçasından çıkan toz zerreleri tabanda bulunan özel oluklar sayesinde emilerek toz toplama ünitesinde toplanmaktadır.
Kabin negatif basınç prensibi ile çalışmaktadır. Toz toplama ünitesi tarafından emilen hava ve zımpara tozları iç ortamda negatif basınç yaratmaktadır.
Havayı dengelemek amacı ile kabin üst kısmına yerleştirilen EU3 filtreler sayesinde hava dengelenmekte ve alt zemine doğru bir akış sağlanmaktadır. Zımpara odalarının bu ergonomik yapısı sebebi ile insan sağlığı maksimum düzeyde korunmaktadır.
Elektrik panosu, oda üzerine yerleştirilmiş olup dâhili kablo tesisatı çekilmiştir. Armatürler yangın riskine karşı Zone 3 sınıfı Exproof 500 lüks olarak tercih edilmektedir. Oda yapı malzemesi st 37, galvaniz, oda kapıları sürgülü tiptir. Standart ve standart dışı olarak üretimi yapılmaktadır.

JET PULSE FİLTRESİ SİSTEMLERİ

Endüstriyel filtre sistemleri parçacık halindeki maddeler (toz, duman, fiberler) de dâhil olmak üzere buharlar ile sağlıksız ve istenmeyen bir atmosfer yaratan gazları toplayıp ortamdan atar. Egzoz sistemleri ayrıca kullanılabilir malzemeyi geri kazanırken, fabrika ortamının temiz olmasını sağlar ve yanında aşırı ısı ve nemi de atar.
Filtreler, kirli gaz akımı içerisinde asılı halde bulunan tozları tutmak üzere torbalar kullanan kuru tip toz toplayıcı sistemlerdir. Torbalı filtrelerin toz tutma verimlilikleri ve yasal gereksinimleri yerine getirebilme kapasiteleri elektrostatik filtrelere göre daha iyidir. Ancak sıcaklık, gazın cinsi gibi kısıtlamalara tabidirler.
Jet-Pulse Torbalı Filtreler tozdan arındırma problemlerine getirdiği çözümlerle günümüzde en çok tercih edilen filtre türleri arasında ilk sırayı almaktadır. Jet-Pulse Filtrelerde prensip, tozlu gazın keçe esaslı bir torbanın dış yüzeyinden geçirilmesi ve torbanın dış yüzeyinde biriken tozların basınçlı hava ile silkelenerek gövde altındaki bankerde toplanmasıdır.